Pôvodne sa deň zeme oslavoval počas jarnej rovnodennosti,21. marca, a oslavoval príchod jari. V dnešnej dobe je deň zeme vnímaný skôr ako ekologický sviatok upozorňujúci na vplyv ničenia životného prostredia. Za posledných 50 rokov ľudia ovplyvnili životné prostredie viac, ako počas celého vývoja ľudstva. Zvýšenie nášho blahobytu zničilo viac ako polovicu zemských ekosystémov. Za posledných 50 rokov klesol stav vtákov, plazov a cicavcov o 50%. 80% lesov ktoré pred 8000 rokmi pokrývali polovicu zemskej pevniny sú nenapraviteľne poškodené, alebo úplne zničené. Od roku 1950sme vylovili viac ako 90% veľkých druhov rýb, z ktorých sa ale na naše stoly dostane nepatrné množstvo. Do ovzdušia vypúšťame milióny ton splodín a do mora milióny ton odpadu.
Prvý krát sa deň zeme oslavoval v roku 1970 v San Franciscu vďaka mierovému a ekologickému aktivistovi Johnovi McConnellovi. „Všetci musíme chrániť zničenú zem. Je to naša matka, zaslúži si svoj deň.“ Deň zeme si pripomína miliarda ľudí na všetkých kontinentoch.
Na deň zeme v roku 2010, v Mexickom zálive, sa stalo niečo, čo na deň zeme nečakal nik. Plávajúca ropná plošina Deepwater Horizon začala horieť a po obrovskom výbuchu sa potopila. Zahynulo tu 11 ľudí. Vrt, ktorý sa nachádzal 1650 metrov pod hladinou sa nepodarilo zatvoriť. Do mora okamžite začala unikať ropa. Trvalo tri mesiace, kým sa podarilo únik ropy zastaviť. Škody boli nevyčísliteľné a najmä nenapraviteľné. Ropná škvrna medzi tým zasiahla územia Louisiany, Floridy a ďalších štátov. Prezident Obama vyhlásil, že táto katastrofa bude mať na myslenie Američanov rovnaký dopad ako teroristické útoky z 11. septembra.
Jediná planéta na ktorej je možný život je zatiaľ len naša Zem. Preto je povinnosťou každého z nás správať sa k nej tak, aby tu život mohol byť aj pre množstvo budúcich generácií.