Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Jedľa - najkrajší vianočný stromček

U našich predkov jedľa predstavovala ochranný prvok a posvätný symbol.

extra

Práve s jedličkou sa spája vznik tradície zdobenia vianočného stromčeka, inšpirovaná zvykom Starých Germánov, ktorí pri zimnom slnovrate zdobili svoje príbytky jedľovými vetvičkami. Podobnú tradíciu majú aj súčasní Mexičania, ktorí jedľovými vetvičkami vyzdobujú svoje domy aj kostoly. Od smrekov a borovíc sa jedle odlišujú plochým lesklo tmavozeleným ihličím a šišky jedľových stromov sú mäkšie ako šišky iných ihličnatých stromov.

Jedle rastú vo veľkej časti Severnej a Strednej Ameriky, v Ázii a samozrejme aj v Európe. Rodové meno je odvodené od latinského „vznášať sa“, ako symbol ich výšky. V dospelosti dosahujú tieto stromy výšku od 10 do 80 metrov. Na Slovensku rastie najvyššia a druhovo najznámejšia jedľa biela vo Veporských vrchoch a meria 58 metrov. Jedľové stromy vyžadujú vlhšiu a hlbšiu pôdu. Sú tiež citlivé na znečistené ovzdušie, preto sú z veľkej časti hlavne horským stromom. V minulosti naši predkovia využívali jedľové drevo ako stavebné drevo a to dokonca na vodných stavbách, kvôli dobrému odporu dreva voči vlhkosti. Z takéhoto dreva tiež vyrábali sudy na víno.

Ako bolo spomenuté v článku vyššie, najznámejším druhom je jedľa biela. Ide o slovenskú klasiku. Ihlice má usporiadané v dvoch radoch  so spodným dlhším radom. Na vrchnej strane je ihličie tmavozelené, zospodu má biely pásik. Druhým známym druhom je jedľa srienistá, ktorá nádherne vonia po citrónoch a hrá pestrými farbami. Má väčšie množstvo živice a je nenáročná na pestovanie. Ďalšími druhmi sú jedle nordmannové a kaukazské jedle, ktoré nesú názov podľa miesta ich výskytu. Celkovo poznáme okolo 50 druhov rôznych jedlí, ktoré sa odlišujú ihličím, alebo vzrastom.

Tak ako každý druh dreva, aj to jedľové má svoje výrazné vlastnosti. Používa sa ako kvalitné stavebné rezivo, pri realizácii rôznych konštrukcií, ale aj v nábytkárstve. Jedľové drevo je svetlej farby, s červenkastými odtieňmi, ktoré sú preň typické. So starnutím nadobúda sivasté odtiene. Je ľahké, pružné a mäkké, s nápadnou štruktúrou. Vyrábajú sa z neho stoličky, skrinky, komody, poličky, ale aj stoly a rámy obrazov. Vďaka voľným drevným vláknam povrch jedľového dreva nebude nikdy jemný a dokonalý, čo je výhodou pri výrobe excentrického orientálneho nábytku.

Kedysi posvätný ihličnan je známy aj pre svoje liečivé účinky. Tekutina podobná živici vytekajúca z kôry má liečivé vlastnosti. Bojuje proti zápalu, stimuluje imunitu, má priaznivé účinky na dýchací systém človeka, optimalizuje činnosť srdca a má mnoho iných, na naše telo priaznivých účinkov. Zo sladkej rosy, ktorú produkuje hmyz, ktorý sa živí šťavou z tejto rastliny sa vyrába jedľový med. Takýto med je tmavej farby, sladkej chuti  s výraznou živicovou arómou a posilňuje obranyschopnosť organizmu. A na záver, kto nemal aspoň raz v živote na Vianoce doma voňavú jedličku? Vďaka jej širšiemu usporiadaniu „poschodí“ je ideálna na skvelé rozmiestnenie vianočných ozdôb, je preto najobľúbenejším vianočným stromčekom.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť