Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Zaujímavosti o stromoch

Stromy majú pre našu zem obrovský význam. Nie len, že produkujú pre život nevyhnutný kyslík, zachytávajú toxické látky a prach, poskytujú ochranu a domov zvieratám a hmyzu, vytvárajú hlavne zložitý ekosystém, bez ktorého by život na našej planéte nebol možný.

extra

Sú teda nevyhnutným prvkom nášho bytia a patria im mnohé zaujímavosti. Snažili sme sa pre Vás vybrať tie najmenej známe, aby sme vám priniesli niečo nové.

1. Stromy na rozdiel od ľudí nikdy neumierajú na starobu. Príčinami ich konca sú vo veľkej miere škodcovia, ľudia a choroby. Zaujímavým faktom je, že stromy v mestách sa dožívajú v priemere o desať rokov menej, ako stromy v lesoch.

2. Medzi najľahšie dreviny patrí drevo bieleho duba, ktoré sa ohýba parou.

3. Stromy dokážu medzi sebou komunikovať. Napríklad vŕby, ktoré ohrozuje škodlivý hmyz vysielajú medzi sebou chemické varovania, ktoré na základe danej skutočnosti vylučujú toxické látky odpudzujúce škodcov.

4. Stromy nerastú smerom zdola, ale prekvapivo zhora. Keby ste si pozreli časozberné video nakrútené počas rastu stromu, videli by ste, že jeho vetvy vôbec nemenia svoju pôvodnú pozíciu.

5. Najmenším stromom na zemi vŕba bylinná. Rastie v arktických oblastiach, a zriedka vyrastie o viac ako pár centimetrov nad zem.

Salix Herbacea alebo vŕba bylinná

6. Na zemi rastie viac ako 20000 rôznych druhov stromov.

7. Najmohutnejším a najväčším stromom na svete je sekvojovec mamutí – strom Generála Shermana s výškou 83,5 metra.

8. Britské duby sa dožívajú až 500 rokov.

Britské duby

9. Jeden strom dokáže ročne absorbovať až 48 kg oxidu uhličitého.

10. Najstarší strom rastie vo Švédsku. Jeho vek je odhadnutý na 9550 rokov.

Old Tjikko - najstarší strom na svete

11. Domorodý kmeň v Západnej Afrike vysádza strom pri  narodení každého dieťaťa. Účelom stromu je ukazovať človeku životnú cestu. Napríklad, keď zakvitne, dievčina sa vydá. Členovia kmeňa veria, že po smrti sa duša človeka ukrýva v tomto strome.

12. V roku 1971 sa dostali na mesiac niektoré sadeničky stromov v rámci projektu Apollo 14, kde sa okrem iného pestovali mesačné stromy.

13. Ak máte doma živý vianočný stromček obsahuje 7xviac DNA ako váš organizmus.

14. Strom s názvom Hura Crepitans rastie v Južnej Afrike. Jeho kmeň je posiaty tŕňmi. Zaujímavé sú však aj plody, ktoré sú plné semien. Po dozretí hlasno vybuchnú a môžu spôsobiť aj vážne zranenia, tým, že vystrelia svoje semená až do vzdialenosti 100 metrov.

Hura Crepitans alebo aj Sandbox Tree

15. Vedci prišli k zaujímavému zisteniu, že stromy nezabúdajú. Reagujú na svoje prostredie v nadväznosti na to, čo sa už stalo. Vedci sa snažia dokázať, že pamäť stromov funguje na molekulárnej úrovni.

16. Vedeli ste, že dospelé stromy si pomáhajú tým, že si cez korene pumpujú cukrový roztok? Takto sa chorým a slabým jedincom darí prekonať ťažké časy a vyzdravieť.

17. Stromov na zemi je viac ako hviezd v galaxii.

18. Prirodzene najtmavšie drevo na zemi má eben. Najbelšie strom zvaný cezmína.

Drevo Ebenu a drevo Cezmíny

19. Stromy prijímajú 90% svojej výživy z atmosféry, zvyšných 10% z pôdy.

20. Od prepuknutia covidovej pandémie sa za achillovu pätu považuje toaletný papier, ktorý sa vyrába z drevného vláka. Ochrana lesa a toaletný papier sa teda navzájom vylučujú.

21. Les má pre nás okrem chladiaceho efektu ešte jednu vzácnosť. Stará sa o viac zrážok.
Keď sa lesy vyrubujú a nahrádzajú napríklad lúkami alebo agrárnymi plochami, dažďové zrážky sa môžu znížiť až o 90%.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť