Komu by nebol známy javorový list, ktorý ma Kanada umiestnený na svojej vlajke? Javory sú vysoké opadavé stromy, no existuje aj niekoľko druhov neopadavých javorov. Niektoré druhy sú nižšieho vzrastu a pripomínajú skôr ker. Iné sú zas vyššie majestátne stromy, s krásnymi farebnými listami. Okrem zvláštneho tvaru listov je vždy atraktívne ich sfarbenie na jeseň. Sú vyšľachtené do viacerých odtieňov a tvarov. Niektoré sa stávajú farebnými až na jeseň, iné sú žiarivé počas celého roka. Javory prinesú do vašej záhrady krásu a farebnosť, sú preto obľúbené ako okrasná drevina. Záhrade dodajú čaro a tú správnu atmosféru.
Na pestovanie nie sú veľmi náročné, darí sa im v polotieni, alebo na mieste kde nie je veľa poludňajšieho slnka. Medzi najznámejšie druhy javorov patria Japonské javory, ktoré pochádzajú z ďalekej Ázie. Tieto sa pestujú dokonca ako bonsaj. Rastú skôr pomalšie, alebo stredne rýchlo, takže sa nemusíte obávať toho, že za krátky čas z nich bude vysoký strom, tak ako je to pri našich Európskych javoroch. Už pri výsadbe Európskych javorov je potrebné premýšľať nad tým, že sa časom takmer s istotou rozrastú, preto nemá zmysel umiestňovať ich tam, kde je stiesnený priestor. Pôda, kde javor zasadíme by mala byť mierne kyslá, kyprá výživná a vlhká. Javory vždy vyniknú skôr samostatne. V prípade, že sú ich listy svetlé, dobre ukážu napríklad na tmavšom pozadí živého plota. Dobre sa im darí v blízkosti vodných plôch, ktoré prispievajú k ich vlhkosti.
Javor má stredne ťažké a tvrdé drevo podobné buku. Jeho drevo patrí k najsvetlejším aké vôbec existujú. Letokruhy bývajú jasne viditeľné. Za určitých aspektov sa v javorovom dreve dokáže vytvoriť očková štruktúra so stočeným priebehom vlákien. Takýto typ dreva je veľmi vzácny a využíva sa aj na zadné dosky gitár, alebo huslí. Využitie javorového dreva je samozrejme cenené aj v nábytkárstve. Vyrábajú za z neho postele, stoličky, skrine, rôzne druhy dýh a aj podlahy. Vďaka svojej pružnosti javorové drevo obľubujú aj umeleckí rezbári a výrobcovia drevených hračiek. Pôvodný obyvatelia Ameriky varili javorovú šťavu z javorov už skôr, ako Európania prišli do ich krajiny. V javorovom sirupe mali zdroj energie a výživy. Cukrovú šťavu spracovávali do javorového cukru, ktorý sa skladoval v nádobách vyrobených z brezovej kôry. Javorový sirup je obľúbeným aj dnes. Za istých podmienok sa dá dokonca pripraviť doma.