Keďže je breza priekopníckym druhom, dáva jej to symbol znovuzrodenia, nových začiatkov, a rastu. Ide o posvätný strom v mytológii Keltov a predpokladá sa, že má ochranné vplyvy. Brezy sú odolné, rýchlorastúce a väčšina z nich vyžaduje vlhkú, piesočnatú a hlinitú pôdu pre svoj pevný rast. Brezy sú vzácne listnaté stromy, ktoré pôsobia v krajine svojou nápadnou bielou kôrou, ktorá vytvára vizuálnu príťažlivosť, aj keď je lístie preč. Breza vyrastá ako statný strom, alebo menší stromček, vysoko v horách, alebo na severe, v chladnejšom prostredí. Sú milované pre ich peknú kôru, farebné listy a pôsobivú výšku.
Na Slovensku rastú dva druhy briez, breza previsnutá a breza plstnatá. Kôra je v mladosti a na vetvičkách hnedá, neskôr sa mení na bielu, priečne sa olupujúcu borku, ktorá je neoceniteľnou pomôckou pri rozkladaní ohňa v prírode. Breza k svojmu rastu potrebuje množstvo svetla a veľa priestoru, preto rastie hlavne v svetlých lesíkoch. V hojnom množstve sa brezové lesíky nachádzajú okrem Európy aj v západnej Ázii.
Brezové drevo je mierne tvrdé, je stredne ťažké a vyznačuje sa ľahkou opracovateľnosťou, čo je jeho výhoda. Nápadne sa podobá na bukové drevo, v porovnaní s ním je však ľahšie a hladšie. Brezové drevo nemá veľmi výraznú kresbu, póry nie sú viditeľné voľným okom. Drevina nevytvára pravé jadro a je belavá. Napriek pozitívnym vlastnostiam brezového dreva je však stále najčastejšie využívané ako palivové drevo. V posledných rokoch však stúpol trend jeho využitia v nábytkárskom priemysle. Je to hlavne vďaka pomerne nízkej cene tohto dreva a dobrým mechanickým vlastnostiam. Brezové drevo sa využíva aj na výrobu podláh a detských hračiek. Je citlivé na vlhkosť, preto by sa malo využívať hlavne v interiéri. Pre použitie v exteriéri nie je veľmi vhodné.
V minulosti sa z brezovej kôry vyrábal acylpyrín. Odvar z brezovej kôry pôsobí rovnako ako acylpyrín – znižuje horúčku, tlmí bolesť. Výťažok z brezovej kôry sa dodnes používa na výrobu niektorých šampónov. Listy majú močopudné a dezinfekčné účinky pričom nedráždia obličky. Listy sú preto základnou zložkou urologických čajových zmesí na liečbu močových ciest a mechúra, pomáhajú tiež pri odstraňovaní obličkových kamienkov. Brezový decht sa často používa v dermatológii, proti vyrážkam.