Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody patrí buk medzi najmenej ohrozené druhy listnatých stromov. Je jedným z najbežnejšie rastúcich stromov v Európe. Už naši predkovia boli s bukovým drevom úzko spätí. Verili v jeho schopnosť pohlcovať zlé energie a odstraňovať z tela rôzne neduhy a choroby. Bukovému drevu pripisovali tendenciu odstraňovať migrény a bolesti hlavy. Babičky bylinkárky prisudzovali buku aj schopnosti plniť želania a do jeho kôry vyrývali magické znamenia.
Buk dorastá do výšky 30 až 40 metrov a jeho plodom je bukvica. Je nenáročný na pôdu a je otužilý, vhodný do nášho mierneho klimatického prostredia. Je to mohutná drevina, ktorá má štíhly, priebežný kmeň a vajcovitú korunu. Bukové drevo je svetlohnedé, za čerstva má tmavšiu beľ a svetlejšiu zónu vyzretého dreva. Po vyschnutí sa farebný rozdiel medzi vyzretým drevom a beľou stráca. Drevo je teda vo všeobecnosti tvrdšie, s nižšou pevnosťou, bielej, niekedy až krémovej farby s ružovkastým nádychom. Jeho povrchová úprava je jednoduchá, ľahko sa ohýba a morí, pričom jeho tvar ostáva zachovaný.
Kvôli tvorbe nepravého jadra drevo častejšie podlieha drevokaznému hmyzu. Vo vlhkom prostredí môže viditeľne napučať. Bukové drevo nemá výrazné letokruhy a má homogénnejšiu štruktúru. Buk má drevo so širokým spektrom využitia. Z najkvalitnejšieho bukového dreva sa vyrábajú dyhy pre estetické účely interiérového nábytku, postele, alebo stoličky. Taktiež sa využíva pri výrobe podláh, obkladov a ako palivové drevo sa vyznačuje svojou vysokou výhrevnosťou. Bukové drevo je trvácne, vydrží mnoho rokov, tak že sa doňho oplatí investovať.
Ak máte radi vôňu a vzhľad masívneho dreva, bukový nábytok bude pre vás tým pravým a zamilujete si ho. Milo vás prekvapí svojou odolnosťou, krásou a kvalitou a k tomu všetkému, krásne prevonia váš domov. Buk je často vysádzaný ako okrasný strom v mestských parkoch a je obľúbený aj na tvorbu živých plotov. Pod Tatrami, v Starom Smokovci nájdete vyhľadávaný, známy strom zaľúbencov, ktorým je práve buk. Hovorí sa, že keď sa pod týmto stromom pobozkáte, vaša láska bude pevná ako tatranská žula. Ak by ste si chceli urobiť výlet a zoznámiť sa s týmto bukom, nájdete ho pred budovou Horskej Záchrannej služby, v ktorej sídli i Tatranská informačná kancelária.