Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Agát - najstabilnejšia a najpevnejšia drevina nášho mierneho pásma.

Agát bol pôvodne v Európe vysádzaný ako okrasná drevina. Časom však zdomácnel a miestami sa stal dokonca inváznou rastlinou, pretože sa dokáže usadiť na rôznych pôdach

extra

Pri nekorigovanej výsadbe sa ľahko môže stať, že vytlačí pôvodné rastliny. Do Európy sa agát dostal až zo Severnej Ameriky. Doviezol ho sem vtedajší riaditeľ botanickej záhrady v Paríži. Na Slovensku sa prvé agáty začali pestovať okolo roku 1720. Zalesňovať slovenské lesy agátmi začali lesníci najskôr v okolí Banskej Bystrice a na Juhu Slovenska, kde agáty dodnes tvoria rozsiahle agátové háje.

Strom agáta dorastá do výšky 25m. Má sivohnedú vrstvu kôry a konáre sú posiate tŕňmi. Kvitnú v máji a v júni bielymi kvetmi s výraznou vôňou. Strom má rozkonárenú nepravidelnú korunu. Zaujímavosťou je, že okrem kvetov sú všetky ostatné časti agáta prudko jedovaté. Agátové drevo má úžasne bohatú štruktúru s množstvom farieb a kresieb. Má výrazné letokruhy a často sú v dreve badateľné aj jedinečné hrče. Farebnosť agátového dreva je veľmi rôznorodá. Od belavej farby, cez množstvo odtieňov žltej, oranžovej a červenkasté nádychy, až po šedé a hnedé odtiene. Rustikálny štýl plne vystihuje dizajn agáta.

Agát je najstabilnejšia a najpevnejšia drevina vyskytujúca sa v našom miernom geografickom pásme. Je teda vhodnou drevinou k použitiu v exteriéri. Drevo je odolné aj voči drevokazným škodcom a hubám, preto sa z neho vyrába všetko, čo k svojej existencii potrebuje značne dlhú životnosť. Príkladom sú mosty, piliere, vodné stavby a aj sudy na víno. Drevina obsahuje rôzne živice a soli. Drevo pri dobrej starostlivosti vydrží kľudne 100 rokov, keď je pod strechou, kdežto nechránené asi 40. Pod vodou dokáže prežiť dokonca 300 rokov.

Okrem vyššie spomenutých produktov sa z agátového dreva vyrábajú rôzne nábytkárske predmety a parkety. Ďalším jedinečným produktom agáta je agátový med. Má jemnú a lahodnú chuť. Pravý med vždy trošku škriabe v krku, kdežto agátový med vôbec. Má pozitívne dezinfekčné účinky a pri dlhodobom používaní znižuje krvný tlak. Je vhodným pomocníkom pri tráviacich problémoch a je dôležitou živinou pre regeneráciu stavov fyzickej aj psychickej únavy. Ide o významnú medonosnú rastlinu, keďže jeden strom môže poskytnúť až 8 kilogramov medu.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť